AS6C62256-55SIN
Mfr.Part #
AS6C62256-55SIN
Package / Case
28-SOIC (0.330, 8.38mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOP
Stock
907
In Stock :
907
Memory
Radiation Hardening :
No
Standby Voltage-Min :
2V
JESD-609 Code :
e3/e6
Memory Type :
Volatile
Standby Current-Max :
0.00002A
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Published :
2005
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of Ports :
1
Supply Voltage :
3.3V
Pbfree Code :
yes
Output Characteristics :
3-STATE
Organization :
32KX8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Width :
8.64mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
28
Address Bus Width :
15b
I/O Type :
COMMON
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Supply Voltage :
3.3V
Length :
18.49mm
Reverse Pinout :
Package / Case :
28-SOIC (0.330, 8.38mm Width)
Number of Functions :
1
Memory Size :
256Kb 32K x 8
Height :
2.49mm
Access Time (Max) :
55 ns
Power Supplies :
3/5V
Memory Format :
SRAM
Number of Terminations :
28
Terminal Finish :
MATTE TIN/TIN BISMUTH
Supply Current-Max :
0.045mA
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Lead Free
Mount :
8 Weeks
Pin Count :
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Density :
256 kb
Datasheets
AS6C62256-55SIN
Introducing Memory Alliance Memory, Inc. AS6C62256-55SIN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SOIC (0.330, 8.38mm Width), Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, AS6C62256-55SIN pinout, AS6C62256-55SIN datasheet PDF, AS6C62256-55SIN amp .Beyond Memory Alliance Memory, Inc. AS6C62256-55SIN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.