ADF4002BCPZ-RL7
Mfr.Part #
ADF4002BCPZ-RL7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
20-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet
Download
Description
IC PLL FREQUENCY SYNTH 20-LFCSP
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Ratio - Input:Output :
2:1
Supply Current-Max (Isup) :
6mA
Number of Terminations :
20
Supply Voltage :
3V
Type :
Clock/Frequency Synthesizer (RF), Phase Detector
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
1
PLL :
Yes with Bypass
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Surface Mount
Output :
Clock
Power Supplies :
3V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
JESD-609 Code :
e3
Differential - Input:Output :
Yes/No
Terminal Pitch :
0.5mm
Length :
4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Nominal Supply Current :
5mA
Number of Pins :
20
Voltage - Supply :
2.7V~3.3V
Width :
4mm
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Contains Lead
Frequency (Max) :
400MHz
Input :
CMOS, TTL
Radiation Hardening :
No
Terminal Position :
QUAD
Operating Supply Current :
5mA
Operating Supply Voltage :
3V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad, CSP
Base Part Number :
ADF4002
Datasheets
ADF4002BCPZ-RL7
Analog Devices, Inc. ADF4002BCPZ-RL7
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers Analog Devices, Inc. ADF4002BCPZ-RL7 Overview
ADF4002BCPZ-RL7 Features
This IC features a dual-functionality that combines a digital programmable frequency synthesizer and a phase detector. It operates over a wide power supply range from 2.7 V to 5.5 V and includes programmable charge pump currents and a phase comparator frequency of up to 104 MHz. Additionally, it offers low spurious levels and high programmability, making it ideal for finely tuned applications.