AD5258BRMZ10-R7
Mfr.Part #
AD5258BRMZ10-R7
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 10MSOP
Number of Taps :
64
Package / Case :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
64
Resistor Terminal Voltage-Max :
5.5V
Voltage - Supply :
2.7V~5.5V
Tolerance :
±30%
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Total Resistance :
10000Ohm
Number of Terminations :
10
Factory Lead Time :
8 Weeks
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Circuits :
1
Pin Count :
10
Bandwidth :
1 kHz
Nominal Supply Current :
4μA
Length :
3.1mm
Max Supply Current :
500nA
Resistance - Wiper (Ω) (Typ) :
75
Base Part Number :
AD5258
Number of Functions :
1
Number of Pins :
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
400kHz
Operating Supply Current :
4μA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Width :
3.1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Voltage :
3V
Resistance :
10kOhm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 week ago)
Temperature Coefficient :
200 ppm/°C
-3db Bandwidth :
18MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
Taper :
Linear
Height :
1.1mm
Datasheets
AD5258BRMZ10-R7
Introducing Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5258BRMZ10-R7 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:10, Bandwidth:1 kHz, Base Part Number:AD5258, Number of Pins:10, AD5258BRMZ10-R7 pinout, AD5258BRMZ10-R7 datasheet PDF, AD5258BRMZ10-R7 amp .Beyond Digital Potentiometers Analog Devices, Inc. AD5258BRMZ10-R7 ,we also offer AD5165BUJZ100-R7, DS3904U-020+T&R, MAX5400EKA+T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.