AB308-20.000MHZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AB308-20.000MHZ
Manufacturer
Abracon
Package / Case
Cylindrical Can, Radial
Datasheet
Download
Description
CRYSTAL 20.0000MHZ 16PF TH
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Crystals
Max Operating Temperature :
60°C
Brand :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
AB308
Lead Spacing :
0.8 mm
Height :
8.2042mm
Frequency :
20MHz
Termination Style :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Cylindrical Can, Radial
Tolerance :
0.003%
Frequency Tolerance :
±30ppm
Width :
3 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Frequency Stability :
±50ppm
Termination :
Radial
Min Operating Temperature :
-10°C
Subcategory :
Crystals
Type :
MHz Crystal
ESR :
40 Ohms
Product Type :
REACH SVHC :
No SVHC
Diameter :
3 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 60 C
Load Capacitance :
16pF
Length :
8.001mm
Package :
Bulk
Mounting Style :
Through Hole
Ratings :
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40Ohms
Mounting Type :
Lead Pitch :
800μm
Minimum Operating Temperature :
- 10 C
Drive Level :
100 uW
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Packaging :
Bulk
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.118Diax0.315L 3.00mmx8.00mm
Operating Mode :
Fundamental
RoHS :
Details
Height Seated (Max) :
0.323 8.20mm
Product Category :
Number of Pins :
2
Height - Seated (Max) :
0.323 (8.20mm)