7905-37MTBG00N3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
7905-37MTBG00N3A
Manufacturer
Oupiin
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS VERT SLDR
Manufacturer :
Oupiin
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Type :
Signal
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tray
Voltage Rating :
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flash
Color :
Black
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
Contact Material :
Brass
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Termination :
Solder
Series :
Number of Positions :
37
Features :
Board Lock, Grounding Indents
Contact Form :
Base Product Number :
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Datasheets
7905-37MTBG00N3A
Introducing D-Sub Connector Assemblies Oupiin 7905-37MTBG00N3A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Mounting Type:Through Hole, 7905-37MTBG00N3A pinout, 7905-37MTBG00N3A datasheet PDF, 7905-37MTBG00N3A amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Oupiin 7905-37MTBG00N3A ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Oupiin 7905-37MTBG00N3A
7905-37MTBG00N3A Overview
7905-37MTBG00N3A Features
7905 series
7905-37MTBG00N3A Applications
There are a lot of Oupiin
7905-37MTBG00N3A D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP